Bojová umění a vnitřní i vnější etiketa.
S rychlostí současné doby se zrychluje i smazávání tradicí a zažitého slušného chování. Určitá disciplína není přežitek. Pokud dokážete držet své chování v určených mezích, kontrolovat se vůči ostatním a prostředí, trénujete tak svou mysl a dokážete pak snadněji uspět v oblastech, kde je to nejtěžší – v kontrole sama sebe při dosahování sebou určených cílů, povinností. Bojová umění jsou jedním z prostředků, které Vás přirozeně nutí s myslí pracovat – netvoří z Vás bezmyšlenkovité žoldáky – avšak naopak Vaši mysl otevírájí a formují směrem, kdy základy úcty a sebedisciplíny se stávají Vaší přirozenou součástí. Veskrze z Vás dolují to, co je pro člověka ze základu přirozené, ale neumí to pojmenovat. Správné dodržování etikety je stejně tak součástí Vašeho tréninku, jako je se učit techniky. S nadcházejícím seminářem aikdio jsme vypíchli určitá pravidla:
1. POZDRAV
Když vcházíte do dojo nebo ho opouštíte, je správné se uklonit k symbolu, který je pro Váše umění nejdůležitější. Mnoho dojo mívá oltář s duchem tělocvičny nebo obrázky velkých mistrů na stěně. Úklona slouží místo pozdravu, k vyjádření úcty. Úklonem také pracujete se svou myslí, aby si řízeně uvědomila, že už jste v místě cvičení/soustředění nebo ho opouštíte.
2. DOCHVILNOST
Na hodiny choďte včas. Dochvilnost je jedna z věcí, kterou vyjadřujete své priority. Pokud je pro Vás trénink důležitý, dokážete si čas zorganizovat tak, abyste přišli všas. Pokud se přeci jen výjimečně stane, že dorazíte později, nedělejte hluk v šatně, nerušte probíhající hodinu. Seďte tiše v seiza, na kraji tělocvičny, než Vás učitel vyzve k připojení se do hodiny. Taková zdrženlivost chrání Vás i ostatní cvičence proti nechtěnému zranění a také pomáhá učiteli mít přehled o žácích. V neposlední řadě je to chvíle pro Vás, kdy ze spěchu z nedochvilnosti přicházíte do zklidnění před hodinou.
3. SVOLENÍ
Pokud se musíte vzdálit z hodiny nebo jí opustit, vždy žádejte o svolení učitele. Učitel má za Vás morální zodpovědnost a měl by vědět, zda Vám není například špatně. Měl by vědět, koho má na hodině, aby mohl co nejefektivněji vést a plánovat zbytek hodiny.
4. POZORNOST
Při vysvětlování se vyvarujte sedu/postoji zády ke stěně, ke které se upírá hodina (shomen, kamiza). Ideálně při vysvětlování seďte v seiza se vzpřímenými zády nebo si můžete polevit do tureckého sedu. Pokud při vysvětlování musíte stát, stůjte vzpřímeně s pažemi podél těla – nemějte je v bok či zkřížené na prsou. Váš postoj těla vyjadřuje postoj k učení. Postoj plný zájmu a respektu je vzpřímený a plný života.
5. BEZPEČNOST
Na tréninky nenoste hodinky, náramky, řetízky, přívesky ani žádné předměty, které by mohly vést ke zbytečnému úrazu.
6. OBČERSTVENÍ
Nenoste s sebou do dojo žádné jídlo, žvýkačky ani jiné občerstvení během tréninku. Ideálně i lahve s pitím by měly být během cvičení uloženy v batohu nebo na okraji tělocvičny mimo tatami. Většina tělocvičen dojo jsou vysvěceny mnichy a zařízeny podle pravidel feng-shui, a tak by se k nim mělo přistupovat jako ke svatyni. Ve většině tradičních dojo je jídlo zakázáno i v čase mimo trénink.
7. POŘÁDEK
Pokud si batoh nechcete nechávat v šatně, mějte ho však srovnaný na okraji tělocvičny v místě pro to určené. Ideálně by batohy neměly zasahovat na tatami. Celkově se radí do dojo s sebou nést jen nezbytně nutné cennosti. Pokud do dojo nesete mobilní telefon či tablet, ujistěte se, že máte vypnutý zvuk a vibrace.
8. HYGIENA
Do dojo přistupujte s dodržováním základní hygieny, mezi kterou také patří ostříhané nehty na nohou i rukou a čisté dogi.
9. TICHO
Držte své mluvení na minimu – jediný možný rozhovor, kteý může během hodiny nastat je o bojovém umění a i ten jen v nejnutnějších případech. Za velice neslušné se považuje opravování Vašeho spolucvičence, zvlášť, když nedosahujete potřebného technického stupně. I když by Vaše rada byla míněna v dobrém úmyslu, mlčte. Dejte prostor pro seberozvoj svého cvičebního partnera. Pokud sami nevíte, co dělat, nekomentujte to, nesmějte se své nedovednosti, energii vynaloženou na mluvení vložte do úsilí pochopit techniku a správně ji zopakovat.
10. ÚCTA
Dbejte a proveďte pokyny instruktora neprodleně! Nenechte zbytek třídy na Vás čekat. Součástí tréninku je Vaše bdělost a orientace v prostoru, a tak byste pokynů neměli nikdy přeslechnout. Pokud otálíte s uposlechnutím, vyjadřujete tím svou aroganci a povýšenost. Pokud Vás učitel opravuje, „nebojujte“ s ním. Má nezměrné množství zkušeností a ví, kdy a co Vám opravit. Nechte se opravit.
11. DISKRÉTNOST
Nepřevlékejte se během hodiny na tatami, pokud se Vám uvolní obi či vytáhne uwagi, otočte se diskrétně ke stěně (ne shomen/kamiza) a uniformu si urovnejte.
12. SLUŠNOST
Pamatujte, že jste na tréninku, abyste se učili a formovali, ne abyste uspokojili své ego. Postoj respektu a pokory (ale pozor, ne podlézavosti) je samozřejmostí. Zachování selského rozumu normy slušnosti a respektu za všech okolností.