Jak špatný je doopravdy alkohol? 6 poznatků o pití alkoholu.
Se začátkem nového roku si možná mnozí z Vás řekli, že si dají po Silvestrovském veselí raději nějaký čas bez alkoholu. Součástí každého tréninku je dbát na životosprávu a zacházet se svým tělem efektivně. Zde je pár poznatků, které by Vám mohli s novoročním rozhodnutím pomoci.
Zajímalo Vás někdy, kolik kalorií opravdu zkonzumujete pokaždé, když si dáte drink? Nebo jak moc alkohol doopravdy ovlivňuje Vaše noční Zzzz? (překvapení: není to ta kouzelná pomůcka jak rychleji usnout). Podívali jsme se na zoubek nejrozšířenějším mýtům o alkoholu. Ale nebojte – nejsou to všechno jen špatné zprávy. Pití s mírou přichází také s prospěšnými dopady na zdraví, říká Sam Zakhari Ph.D. víceprezident Rady destilovaných nápojů. Zde je co by Vás mohlo zajímat o tom, jak Vás alkohol ovlivňuje, když pijete s mírou nebo když se ráno vzbudíte a víte, že ta poslední sklenice whiskey už opravdu nebyla nutná.
1.Pijete více než si myslíte.
Studie britského výzkumu rakoviny navrhuje, že by měl průměrný dospělý vypít kolem 3.740 kalorií piva nebo 3.750 calorií alkoholu během vánočního veselí. Průzkum ukázal, že 27% skupiny věku 18-24let a 33% skupiny věku 25-34let, raději vynechala jídlo, aby si „udělali místo“ na pití (poznámka: ne uplně dobrý nápad), takže skončili s takovým množstvím zkonzumovaného alkoholu, že by museli 7hodin v kuse běhat, aby spálili sváteční veselí.
Takže jak moc byste měli pít? Dle českých výživových norem ne více jak jeden drink denně u žen a ne více než dva drinky denně u mužů. Pro jistotu: drink znamená: malé pivo, dvojka vína, 0,04l panák. Jděte do toho a užívejte (střídmě).
2. Možná počítáte sacharidy zcela špatně.
Pokud se snažíte zhubnout nebo dostat do formy, jaký druh alkoholu byste si měli objednat? Máte několik možností, tvrdí David Sack M.D. předseda Centra Léčby s Výsledky. Pokud sledujete kalorie obecně, má pivo ze všech alkoholických nápojů nejvíce – kolem 150 kalorií. Nicméně, pokud zvolíte tzv.light beer, dostanete se na 100 kalorií, což je přibližně stejně jako u poháru vína nebo tvrdého alkoholu. Pivo má zpravidla 10-20 gramů sacharidů (i když silné, sladké pivo jich má ještě víc), ležák a tmavé pivo má méně: okolo 6-11 gramů sacharidů. Pokud je Vaším pitím víno, sklenka červeného má pouze 2 gramy sacharidů. Mějte na paměti, že sušší vína budou mít méně sacharidů a cukrů.
Tvrdý alkohol se ve skutečnosti dostává na nulu cukrů a sacharidů. Může to vypadat jako správná volba, ale samozřejmě záleží na tom, jak pijete. „Pozor na mixy“ doporučuje Dr.Sack. „Je velký rozdíl mezi čistou vodkou a vodkou v Cosmopolitanu“, který je smíchaný se sladkým brusinkovým džusem.
3. Váš mozek může těžit z alkoholu.
Buďme upřímní: Přehnat to s alkoholem Vám může mozek dost zamlžit v lepším případě nebo zabít pár mozkových buněk v tom horším. Ale držte si příjem alkoholu pod kontrolou a můžete dokonce svému mozku udělat službičku. „Pití střídmých dávek alkoholu skrz životem může ve skutečnosti odvrátit pokles rozpoznávacích schopností mozku a podpořit jeho funkci“, říká Dr.Zakhari. Výzkum v Journalu Alzheimerovy Choroby ukázal, že mezi 489 sledovanými ženami, střídmé konzumentky alkoholu vykazovaly lepší výsledky než zcela abstinující ženy.
„Pokles rozpoznávacích schopností mozku je většinou způsoben špatným přísunem kyslíku do mozku,“ vysvětluje Dr.Zakhari. „Alkohol podporuje proudění krve, což napomáhá zásobování mozku kyslíkem zůstat činný.“ Záleží na typu alkoholu? Ne! Podle Dr.Zakhariho jde o samotný alkohol, ne o formu, ve které ho konzumujeme.
4. Popíjení by mohlo zabránit mrtvici.
Až 40 000 lidí ročně postihne v České republice mrtvice. Večerní drink by Vám mohl pomoci se nikdy nestat součástí této statistiky. Účinek alkoholu na ředění krve by mohl pomoci odvrátit mrtvici. Jsou známy dva typy mozkové mrtvice: ischemická, kdy krevní sraženina zabrání přísunu krve do mozku a hemoragická, kdy je mozek překrven. Okolo 80% mrtvic je ischemická, což jsou právě ty, kdy by alkohol mohl pomoci. „Střídmé popíjení alkoholu pomáhá redukovat srážení krve, takže je menší pravděpodobnost, že se cévy ucpou. A pak, i když se třeba sraženina v krvi vyskytne, alkohol napomáhá fibrinolýze, což je rozpouštění sraženiny.
5. Alkohol Vám ve skutečnosti nepomáhá k lepšímu spánku.
Pokud popíjíte před spaním, možná si tak pomáháte usnout, ale neděláte svému tělu žádnou dobrou službu z dlouhodobého hlediska. Alkohol Vám může pomoci usnout ihned, ale odmění se Vám bezednými nocemi později. Alkoholické nápoje mohou rušit to, čemu se říká homeostáza – proces, který pomáhá tělu regulovat spánek. Ačkoliv alkohol je somnogen, neboli spánkový induktor, může Vás vyrušit uprostřed noci. Co se také stává, když používáte alkohol jako prostředek k navození spánku: začne časem fungovat méně a méně, takže začnete zvyšovat dávky, které konzumujete.
6. I jedna epizodka s přemírou alkoholu Vám může poškodit zdraví.
Zde je skvělý důvod, proč se při pití alkoholu hlídat: přehnat to i kdyby pouze jednou – ano, čtete správně – může poznamenat Vaše zdraví škodlivým způsobem, říká výzkum PLOS ONE. Nárazové pití alkoholu je vzorec pití, který zvedá úroveň koncentrace alkoholu v krvi na 0,08. To jsou asi čtyři nebo více nápojů u žen a pět a více nápojů u mužů během asi dvou hodin.
Ve studii vědci zjistili, že flám-pijáci měli vysoký výskyt bakteriálních buněk v krevním oběhu, což znamená, že musely uniknout do krve srkz stěny střevní soustavy. Zjistilo se také, že měli zvýšenou přítomnost endotoxinu v krvi, což znamená, že toxiny se uvolnily z buněk skrz buněčné stěny poškozenými alkoholem. Důsledky: tyto toxiny mohou vést k horečce, ničení a zánětům tkáně, které vede k celé řadě zdravotních problémů od rakoviny po depresi. Zní to děsivě, ale vyhnout se tomu je poměrně jednoduché: „vše je o střídmosti a přítomnosti.“